شیوه های بهره برداری از آب های زیر زمینی

میانگین امتیار کاربران: / 23
ضعیفعالی 

دستیابی به منابع آب زیرزمینی به روش های طبیعی و مصنوعی میسر می باشد.

- چشمه­ ها به طور طبیعی از زمین می جوشد و آب­های زیر زمینی از این طریق بر سطح زمین جاری می گردد. چشمه­ ها بیشتر در مناطق کوهستانی وجود دارند.

 

- از روشهای مصنوعی استفاده از منابع آب زیر زمینی می توان به حفر چاه و قنات اشاره کرد:

1) چاه: چاه از سطح زمین تا داخل منطقه اشباع آب زیرزمینی، حفر می گردد و به تدریج آب زیرزمینی در آن جمع می شود. بیرون آوردن آب از چاه با استفاده از تلمبه های دستی یا موتوری صورت می گیرد. استفاده از آبهای زیرزمینی بوسیله حفر چاه در همه جای دنیا رایج است.

2) قنات : قنات یک تونل زیرزمینی است که برای جمع آوری آب و انتقال آن به سطح زمین ، توسط انسان ایجاد می شود. قنات هزاران سال قبل توسط ایرانیان ابداع گردیده است. حفر قنات به این صورت است که: یک تونل افقی ، با شیب کم به سمت خارج، در داخل زمین حفر می شود تا به سفره آب زیرزمینی رسیده و در آن پیشروی نماید. این مسیر افقی معمولا توسط چاههای قائم متعددی به سطح زمین متصل می شود. از طریق این چاهها، خاکهای حاصل از کندن تونل به خارج منتقل می شود. در کف قنات معمولا با قرار دادن مصالحی که اغلب جنسشان از سفال است، مانع از این می شوند که آب در هنگام خارج شدن، دوباره به کف تونل نفوذ کند. به محلی که آب از تونل خارج می شود و به سطح زمین می رسد، مظهر قنات، و به عمیق­ترین چاه قنات، مادر چاه می گویند. نکته جالب توجه این است که خروج آب از زمین بدون صرف انژری و با استفاده از شیب زمین صورت می گیرد.

Amuzeshi2.2

شواهدی در دست است كه ایرانیان از 3800 سال پیش قنات را می شناختند و از آن استفاده می كردند. این فن آوری به تدریج از ایران به شمال آفریقا، چین و حتی به بخش هایی از آمریكای جنوبی مانند شیلی راه یافته است.

قنات قصبه گناباد یکی از­شگفت انگیزترین پدیده های ساخته دست بشر در طول تاریخ  بوده و به عنوان نمادی از هم نوایی بشر با طبیعت، توجه بسیاری از مورخان و پژوهشگران را به خود جلب کرده است. جالب است بدانید قدمت قنات گناباد به 2500 سال می رسد، این قنات دارای یک رشته­ی اصلی و هفت رشته­­ی انشعابی با طول کلی33133 متر و 427 حلقه چاه بوده و عمق مادر چاه آن بیش از 300 متر می­باشد.

نظرات 

 
0 #3 اغرا 1393-01-28 05:04
چرت و پرته :eek: :zzz :-? :P
گزینش
 
 
-2 #2 منتن 1392-09-29 11:41
:-* :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:
گزینش
 
 
+1 #1 hircania 1390-07-08 19:18
salam
hamishe az amalkarde pishinan lezat mibarim ama darigh az kochektarin andisheo taamolo tafakor
ta hala be in mozo fekr kardin ke dar onzaman bedone estefade az tajhizate pishrafte chetor va teknolozjie no chetor milehaye ghanato hafary mikardan ke daghighan be kore ghanat barkhord konad.!!!!!!!!
گزینش
 

افزودن نظر